لیزیک مناسب برنامه نویسان است یا خیر

من از اول دبستان تا آخر دانشگاه و سپس در خدمت سربازی با عینک گذراندم و تصمیم گرفتم که عمل حذف عینک به روش فمتولیزیک را انجام دهم تا برای همیشه از وابسته بودن به عینک این عصای روی پیشانی را حذف کنم.

آیا شما واجد شرایط انجام جراحی اصلاح بینایی هستید یا خیر؟

گام اول این است که تعیین کنید آیا شما واجد شرایط انجام جراحی اصلاح بینایی هستید یا خیر؟ پزشک یک معاینه کامل چشم برای تعیین واجد شرایط بودن شما جهت جراحی لیزیک انجام خواهد داد. او شکل و ضخامت قرنیه شما، عیوب انکساری و اندازه مردمک ؛ رطوبت چشم (برای بررسی سندرم خشکی چشم)؛ بهداشت عمومی، آخرین تاریخ بررسی چشمهای شما و هر دارویی که مصرف می کنید را ارزیابی و بررسی خواهد نمود. سپس به بیمار اطلاع می‌دهد که می‌تواند عمل کند یا خیر و همچنین چه مدل عمل‌های نیز می‌تواند.

چند نوع عمل چشم وجود دارد

با توجه به بررسی های که انجام دادم متوجه شدم که در همین کشور خودمان چندین روش برای جراحی اصلاح بینایی است. که من کم خطرترین و کوتاه ترین دوره نقاهت بعد از عمل را انتخاب کردم روش فمتولیزیک (در سال ۱۳۹۹)

  • فمتولیزیک
  • لیزیک
  • لازک
  • PRK
  • و….

عمل حذف عنیک و عوارض آن برای برنامه نویسان

بینایی برای هر نوع شغلی مهم است و در نتیجه افراد برای انجام این عمل، استرس زیادی را تحمل می‌کنند، خود شخص من چندین بار از چند دکتر بابت انجام این عمل پرسیدم که همگی پاسخ مثبت و اطمینان خاطر دادند.

برای کسانی که شاغل هستند و نمی‌توانند یک ماه مرخصی بگیرند باید عملی را انتخاب کنند که کوتاه ترین دوره نقاهت را داشته باشد. و در زمان عمل من فمتولزیک بود. من طوری رفتم که ۳ روز تعطیلات رسمی بود ۳ روز قبل آن مرخصی گرفتم و ۳ روز بعد آن، مجموعا ۹ روز استراحت کردم و به سرکارم بدون مشکل برگشتم.

توجه داشته باشید که در برخی از عمل ها باید حتما تا مدتی از عینک آفتابی استفاه کنید، برخی مانیتور پنل IPS‌ هستند و با عینکعینک پلاریزه شده نمی‌توانیید صفحه کامپیوتر را ببیند. (عمل prk معمولا بدین صورت است. )

تجربه من از عمل

پیش از عمل

به مطب پزشک مراجعه کردم و منشی دکتر چند قطره در چشم من ریختند و سپس نیم‌ساعت منتظر ماندم که مردمک چشم به اندازه کره مریخ بزرگ شود. بعد دکتر با تجیهزات خود معاینه کرد چشم من را و گفتن که فردا صبح برای آزمایش سطح قرینه تشریف بیاورید.
روز بعد رفتم و عکس را گرفتند و آزمایش تکمیل‌شد، غروب همان روز دکتر نتایج آزمایش رابررسی کردند و گفتن که من هم PRK هم فمتولزیک را می‌توانم انتخاب کنم. منم هم با توجه به دلایلی که پیشتر نوشتم، عمل فمتولیزیک را انتخاب کردم و همانجا ۷٫۸ میلیون بابت تسویه حساب کردم.

مردمک چشمم به قدر گشاد شده بود که در تاریکی شب تمامی نورها خیابان مرا اذیت می‌کرد، طوری که در شب با عینک آفتابی رانندگی می‌کردم. ( نکته برای معاینه چشم به تنهایی نروید که ممکن است برای شما مشکل ساز شود.)

روز عمل

فردا آن روز ساعت ۱۴:۳۰٫ روز عمل فرا رسید و به اتاق عمل رفتم یک قطره داخل چشم من ریختند و چشم بی حس شد و دور چشمم را بتادین زدن(چهره وحشناک شده بود )‌، رفتم داخل اتاق و تصویر تار بود گویی لنز تنظیم نبود. زیر یک دستگاه اولی دراز کشیدم تا دستگاه یک فلب رای روی سطح چشم من ایجاد کند( یک برش سطحی تا لایه رویی را کنار بزند و لیزر تابانده شود ). به محض دراز کشیدن یک حلقه (Ring) روی چشمم قرار گرفت و طوری چشمم را فشار داد که حتی یک میلیمتر هم نمیتوانستم سرم را تکان دهم ( خیلی عجیب بود ) تا اینجای کار دردی جدی احساس نکردم (نه آنکه درد نداشته باشد ولی نسبت به دندانپزشکی به جرات می‌توان گفت دردی نداشت 🙂 )
یک فلب بروی چشم راست و یک فلب بروی چشم چپ انجام شد. ۱۰ دقیقه دکتر به من استراحت داد، چشم خستگی در کند. (در این ۱۰ دقیق یک دختر خانم در دستگاه بقلی عمل PRK را انجام دادن و و تمام )‌.
سطح چشم را مجددا تمیز کردن و بعد در زیر دستگاه لیزر دراز کشیدم. دکتر گفت که به نور سبز نگاه کنم و به نور سبز رنگ نگاه کردم و دستگاه ۲ دقیقه لیزر به چشم من تابانده شد و بوی سوختن موی بلند شد 🙂 (این قسمت از عمل در تمامی شیو‌ه های عمل یکی است) و نوبت چشم بعدی شد و بعد فلب‌هایی که برش داده بودن به سرجای قبل برگردانند و عمل تمام شد.

بعد از عمل

از اتاق عمل که خارج شدم رفتم قطره اشک مصنوعی ۱۰۰ تایی (برند آترلاک ) و ۲ قطره دیگر (جهت جلوگیری از عفونت) را گرفتم، تا روزانه استفاده کنم.
تصویری که می‌دیدم خیلی کثیف بود اما دیگر مانند قبل تار نبود و همین خیلی لذت بخش بود. درست همانند شیشه ماشینی که کثیف است اما تار نیست و اجسام را با لبه های تیز قابل مشاده است.

چشم بعد از عمل خیلی آزرده و خسته بود به سختی می‌توانستی چشم را باز کرد. چون چشم هم از سطح خراش برداشته شده بود و هم از عمق سوزانده شده بود. بعد از گذشت ۴ ساعت بعد از عمل اثر بی حسی ها رفته بود و درد ها شروع شد. با هر بدبختی و سوزشی صفحه گوشی را باز کردم و پادکست گوش دادم تا حواسم را پرت کار دیگر کنم و تحمل درد بهتر شد. یک پادکست داستانی گوش دادم وساعت ۹ شب قرص های استافینومن اثر کرده بود و خوابیدم.

صبح روز بعد که بیدار شدم درد خیلی کم شده بود و به راحتی قابل تحمل بود. به سرویس بهداشتی رفتم و خودم را اولین بار در آینه دیدم، حس عیجیبی بود دیدن تصویر خود بدون عینک از فاصله بیشتر دور.

عوارض عمل چشم

عوارض عمل بستگی به عمل شما دارد، برای من که عمل فمتولیزیک بود دوره نقاهت من فقط یک هفته اول بود و بعد چشم به حالت عادی برگشت. البته تا ۶ ماه نباید به چشم خود فشار بیاورید.

پیشنهاد من برای عمل چشم

هر شخصی شرایط جسمی و سلامتی متفاوتی دارد نمی‌توان برای یک نسخه را نوشت. عمل چشم کاملا به جسم شما، تجربه متخصص، دستگاه انجام عمل، دوره نگهداری و نقاهت شما و… بستگی دارد. این یک تصمیم شخصی است و کاملا به شما مربوط است.

عمل چشم مناسب چه افرادی نیست

  • شغل یا تفریحی که باد زیادی به چشم میخورد
  • افرادی که در معرض مسقتیم افتاب هستند به هیچ عنوان خوب نیست
  • شغل های با محیط آلوده برای چشم، مثلا نجاری که گرد چوب دارد

سن مناسب عمل چشم

بهترین سن زمانی است که چشم شما طی ۴ سال هیچ افزایش نمره ای نداشته باشد و پیشنهاد می‌شود بالا ۲۵ سال این عمل انجام شود. چرا که دوباره مجبور می‌شوید از عینک استفاده کنید.

حرف شما:

اگر شما تجربه این عمل را دارید و یا مشکل خاصی در این زمینه داشتین، حتما در کامنت بنویسید تا بقیه هم از تجربه شما استفاده کنند.


**من فقط تجربه شخصیم را در اینجا نوشتم و برای مشاوره دقیق تر حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها